סינמה FEED

פינת המבקר

היו זמנים בהוליווד – סרטו המצליח ביותר של טרנטינו

ציון המבקר

ארבע שנים חיכה העולם לסרטו הבא של קוונטין טרנטינו, אולי הבמאי הכי מוכר ומוערך בשני העשורים האחרונים. "שמונת השנואים" שלו, שיצא ב-2015, זכה לביקורות מעורבות ואת השנים האחרונות העביר טרנטינו בכתיבת התסריט הבא. עכשיו, סרטו החדש, "היו זמנים בהוליווד", מסתמן כלהיט המצליח ביותר שלו – עשרה ימים בלבד אחרי שיצא לבתי הקולנוע באמריקה, הוא הכניס 45 מיליון דולר בסוף השבוע הראשון להפצתו – סכום עצום כשזה נוגע לסרט מקורי שאינו מיועד לבני נוער וילדים. זו לא רק היתה הפתיחה הטובה ביותר בקריירה בת 27 שנים ותשעה סרטים שלו - למעשה, בתוך שבוע “היו זמנים בהוליווד” עקף את סך כל ההכנסות של סרטו הקודם של טרנטינו, “שמונת השנואים”.

לפני שנתיים הסיכוי לכך שהסרט יהפוך ללהיט נראו קלושים. טרנטינו החל לעבוד על הסרט ביולי 2017, וכמו תמיד אמור היה להפיק ולהפיץ את הסרט עם השותף הקבוע, המפיק הארווי וויינסטין, האיש שגילה וטיפח אותו לאורך כל הקריירה שלו. אלא שבאוקטובר 2017 התפוצצה פרשת וויינסטין, פרשה ששמו של טרנטינו עלה בה במספר הקשרים. טרנטינו העביר את זכויות ההפצה של הסרט לחברת סוני – וזהו למעשה סרט האולפנים הראשון שלו, משום שעד כה הפיק את סרטיו כעצמאי.

הסרט הוא מתנה נפלאה לחובבי הרכילות בעולם – מי שינבור בו יוכל לזהות ציטטות מוכרות ופרצופים של עשרות כוכבים שחולפים מול המצלמה, כולל דניאלה פיק, אשתו הישראלית של הבמאי. טרנטינו, אוהב הקולנוע המושבע שאוחז באובססיה להוליווד של שנות השישים והשבעים, הצליח לרכז לסרט אחד את כל מה שליקט עוד מהימים שבהם עבד בחנות וידיאו. זה סרט על אחווה גברית בין שחקן שכוכבו מתחיל לדעוך בעיר הסרטים לבין כפילו הקבוע בכל המערבונים הרבים שהוא מופיע, שבתוכו משתלבת בין היתר משפחת מנסון, מצד אחד ומשפחת פולנסקי מצד שני (ללא פולנסקי עצמו, כנראה משיקולים משפטיים) וכאמור, שביבי זיכרונות של מערבונים ומערבוני טלוויזיה וגם מערבוני ספגטי, פרודיה על סרטי בונד וחיקויהם (למשל דין מרטין בדמות מאט הלם), וזה רק על קצה המזלג. שלא לדבר על כל כוכבי התקופה המוזכרים בשמם ועל כל כוכבי ההווה שחולפים במהירות ובתפקידי אורח זעירים לפני המצלמה, לאות ידידותם על הבמאי. בקיצור, חגיגה לאוהבי קולנוע, טרנטינו והוליווד בכלל.


הבחירה: יצירה נוגעת ללב ומעוררת מחשבה

ציון המבקר

דיוקן מרתק על חייו של נער מוסלמי במציאות הבלתי אפשרית של ימינו

מה קורה שם? אחמד בן ה-13 מוצא עצמו קרוע בין השפעתו הדתית של האימאם השכונתי והפיתויים שמציעים החיים ברחובות בלגיה של ימינו. כיצד התשוקה לחיים יכולה להתמודד אל מול הרצון לגרום למותו של אחר?

מה חשוב לדעת? זוכה פרס הבימוי הטוב ביותר - פסטיבל קאן 2019

Fun Fact: מאחורי הסרט עומדים ז'אן פייר ולוק דארדן, מן היוצרים האירופאיים הבולטים בדורנו.

בשתי מלים: לנשום עמוק.


פנים רבות לאמת: מותחן פסיכולוגי שהוא אגרוף בבטן

ציון המבקר

הדרמה המדוברת של פסטיבל סאנדנס תותיר אתכם ללא אוויר

מה קורה שם? איימי ופיטר אדגר אימצו לפני עשור את לוס, ילד שנולד באריתריאה. לוס התבגר בבית משפחת אדגר והפך לנער פופולרי ונערץ בקרב חברי הקהילה. הארייט וילסון, המורה שלו, רואה בו סמל למצוינות המסוגל להעניק השראה לסטודנטים שחורים אחרים בבית הספר. כאשר היא מטילה על הכיתה של לוס משימת כתיבה, היא נדהמת לקרוא את המאמר המטריד שהוא מגיש לה. מלא בהתבטאויות שנויות במחלוקת ותמיכה באלימות פוליטית, המאמר גורם להארייט לחקור לעומק את מקור דעותיו של לוס. היא מחטטת ללא רשות בלוקר שלו ומה שהיא מגלה שם מאשש את הפחדים הגדולים ביותר שלה

מה חשוב לדעת? בכיכובם של  נעמי ווטס, אוקטביה ספנסר, קלווין הריסון ג'וניור, נורברט ליאו בוץ וטים רות'.

Fun Fact: בבימויו של ג'וליוס אונה, שביים גם את "פרדוקס קולברפילד".    

בשתי מלים: האמת כואבת.      


פרט היסטורי השבוע

ב-25 בספטמבר 2009 עלה לאקרנים הסרט "פעילות על טבעית", סרט אימה שגרסתו המקורית נוצרה ב-2007 והפך לאחד הסרטים המובילים בז'אנר. הסרט בוים ונכתב על ידי היוצר הישראלי אורן פלי, ומצולם בסגנון Found Footage בפרספקטיבה של מצלמת אבטחה. הסרט עוסק בזוג צעיר, קייטי ומיכה, אשר רדופים על ידי נוכחות על-טבעית בביתם. הסרט פותח במקור כסרט עצמאי והוקרן בפסטיבלי קולנוע שונים ב-2007‏. הבמאי פלי ניסה במשך זמן רב לשווק אותו לחברה הפצה גדולה ולבסוף הצליח: הסרט נרכש על ידי פרמאונט. עם זאת, סוף הסרט שונה. הסרט יצא לאקרנים בארצות הברית במספר מוגבל של בתי קולנוע ב-25 בספטמבר 2009, ולאחר מכן יצא לאקרנים בכל ארצות הברית ב-16 באוקטובר 2009. הכנסות הסרט היו קרובות ל-108 מיליון דולר בארצות הברית ו-194 מיליון דולר ברחבי העולם.

קרא עוד >

בקרו באינסטגרם שלנו

הסרטים הנצפים ביותר בסינמה סיטי

* קרא איך המחשב שלנו מרכיבאת רשימת הנצפים ביותר.

; חזרה מהירה