סינמה FEED

פינת המבקר

סדקים: הטיימינג לא יכול היה להיות מדויק יותר

ציון המבקר

בעידן #MeToo עושה רושם שאין נושא חשוב יותר מהטרדות מיניות והצפתו לתודעה הציבורית, אבל אי שם בשנות התשעים, כשמיכל אקרמן כתבה מחזה בהשראת פרשת ביל קלינטון ומוניקה לווינסקי, זה עדיין היה רחוק מלהיות במרכז סדר העדיפויות. בראיון למעריב מסוף ינואר האחרון היא אמרה "הרבה גברים שמואשמים בהטרדה לא מבינים בכלל במה מדובר. זה נופל עליהם כרעם ביום בהיר.  גם כשהממונה על הטרדות מיניות מסבירה להם מהי התלונה, לוקח להם זמן להבין מה קרה ומי התלוננה נגדם ובהרבה מקרים הם תופסים את המתלוננת כחברה טובה". אבל דווקא עכשיו, כשהסרט המבוסס על המחזה עולה לאקרנים, נדמה שהוא רלוונטי מתמיד.

על פניו, עושה רושם שמוצגת פה נקודת מבט גברית – גבר שחייו הולכים ונהרסים בעקבות תלונה שהוגשה נגדו, אבל זו למעשה נקודת מבט נשית – שמציגה את ההשפעה שיש לתלונה ולבגידה על חייה של אשתו (בגילומה הנפלא של צופית גרנט). הסרט מרגיש כמו סיפור מוכר עד כאב, שכולנו נתקלים בו בחיי היומיום ובחדשות לעיתים קרובות והצפייה בו מטלטלת, מטרידה ומדאיגה. מצד אחד, יש כאן גבר שלא מבין שמה שעשה היה פגום, או שהוא מיתמם שכך היה – ומצד שני, יש כאן השלכות הרסניות של התרחיש הזה לא רק על חיי הקורבן שנפגעה ועל חייו של המטריד, אלא גם על המשפחה שלו – זווית מעניינת מאוד שרובנו לא חושבים עליה כשמגיעים דיווחים על תלונות מהסוג הזה.

הסרט הזה יגרום לכל מי שיצפה בו לפקוח את העיניים באשר לחציית גבולות וניצול, ויש לו ערך חברתי, לא פחות מאשר קולנועי. טוסו לצפות בו.


יוון: סיפור אהבה – קומדיה רומנטית שהופכת לדרמת מתח

ציון המבקר

כל בחירה קטנה עשויה לשנות לכם את החיים

מה קורה שם? לילה אחד, בתחילתו של המשבר הכלכלי ביוון, אחרי ארוחת הערב. מונקסיה, כלבת הרועה הגרמני של דימטריס רוצה לצאת. דמיטריס מנסה לשנות את דעתה אבל מונקסיה מתעקשת. ברגע זה הוא מגיע להחלטה. החלטה זו תשנה את חייו. אם דמטריס יצא הוא יפגוש את כריסטינה, אהבת חייו. אם הוא יישאר, הוא לא יפגוש אותה ומשהו אחר יקרה שישנה את חייו. כך ברגע אקראי אחד, החלטה שנראית לא חשובה עלולה לשנות את הכל.

מה חשוב לדעת? סרטו החדש של הבמאי היווני המוערך כריסטופר פפקליאטיס ("אהבה יוונית"), שגם מככב בסרט.

Fun Fact: את הדמות הנשית הראשית מגלמת מריה סולומו, כוכבת טלוויזיה יוונית שזה תפקידה קולנועי הראשון.    

במלה אחת: יאסו!


קפטן מארוול: הגיבורה החדשה שלכם

ציון המבקר

טייסת הקרב שזכתה בכוחות על אנושיים יוצאת להציל את העולם

מה קורה שם? סרט גיבורי-על אמריקאי בלייב אקשן של אולפני מארוול – אחד הסרטים המצופים ביותר של השנה! מבוסס באופן רופף על הקומיקס "קפטן מארוול" של מארוול קומיקס, חלק מהיקום הקולנועי של מארוול. בשנות ה-90, טייסת חיל האוויר קרול דנברס זוכה לכוחות על-אנושיים בעקבות תאונה והופכת לגיבורת-על. כאשר סכסוך בין-גלקטי של שני גזעי חוצנים מגיע לכדור הארץ, דנברס נאלצת לשתף פעולה עם ארגון הביון "S.H.I.E.L.D." כדי להתמודד עם האיום ולהציל את העולם מכיליון.

מה חשוב לדעת? זה הסרט הראשון של אולפני מארוול שבמרכזו עומדת גיבורה נשית וגם הסרט הראשון שמבוים על ידי אישה.

Fun Fact: ברי לארסון, שמגלמת את קפטן מארוול, לוהקה לתפקיד מכיוון שהוכיחה במבחן הבד את היכולת לאזן בין כוחותיה העצומים של הדמות לבין האנושיות שלה והפגמים באישיותה, אבל היה חשש שהיא צעירה מדי לתפקיד, בהיותה בת 21 בלבד. התסריטאית ניקול פרלמן ביררה את הנושא עם חיל האוויר האמריקאי, שאישרו שטייסת קרב יכולה להיות בגילאי 28-34 וכך לארסון התקבלה לתפקיד.

בשלוש מלים: וונדר וומן, מאחורייך!


מה אמרו מבקרי הקולנוע על "מלים נרדפות"?

ציון המבקר

"מדובר ביצירה אישית ממגוון סיבות, בין אם בשל דמיון לפרק בחייו של היוצר, כתיבת התסריט יחד עם אביו הסופר חיים לפיד, או טרגדיה משפחתית שפקדה את הלפידים כשעורכת הסרט ואם הבמאי, ערה לפיד, הלכה לעולמה במהלך העבודה עליו. כל מי שאהבת קולנוע זורמת בעורקיו חייב לרוץ לסרט כבר בשבוע הראשון לפני שיגרשו אותו משם עם לפידים"/ אורון שמיר, "הארץ".

פאולו ברטולין, פסטיבל ונציה, שבועיים של במאים- קאן:

"מילים נרדפות" הוא מאסטרפיס טהור. סרט שהופך מרגע שהוקרן לחלק מדברי ימי הקולנוע."

ג'יונה א נזארו, מנהל "שבוע הביקורת" בפסטיבל ונציה:

"מאסטרפיס אבסולוטי של קולנוע. הסרט החשוב ביותר שנוצר מזה שנים."


פרט היסטורי השבוע

ב-27 למרץ 1963 נולד קוונטין טרנטינו, במאי, תסריטאי, מפיק, צלם ושחקן אמריקאי שנחשב לאחד האייקונים הבולטים של הקולנוע בעשורים האחרונים. הוא ידוע בסגנון הייחודי שלו - שימוש בקווי עלילה לא ליניארים, מלל רב, דיאלוגים חריפים ואלימות קיצונית. טרנטינו זכה עד כה בשני פרסי אוסקר והוא נשוי לזמרת הישראלית דניאלה פיק, בתו של צביקה פיק.

קרא עוד >

בקרו באינסטגרם שלנו

הסרטים הנצפים ביותר בסינמה סיטי

* קרא איך המחשב שלנו מרכיבאת רשימת הנצפים ביותר.

;